Twisted Minds 32inch, HDR, FHD ,180Hz, VA, 1ms, HDMI2.0 Gaming Monitor - TM32FHD180VA
SKU: TM32FHD180VA
Out of stock
Sale price AED. 629.00
Sold out
  • 32" Flat Gaming Monitor
  • Aspect Ratio 16:9
  • 180Hz Refresh Rate
  • High Definition View
  • Multiple I/O Ports
  • Contrast Ratio 3000:1
  • Resoluion 1920 x 1080 Pixels
Specifications
Resolution
FHD 1920*1080
Panel Type
VA
Panel Curvature
Flat(R1500)
Contrast Ratio
3000:1
Model #
TM32FHD180VA
Aspect Ratio
16:9
Gross Weight
9 KG
Packaging Size
793*173*553MM
Unit Size With Stand
710*110*420MM
Unit Size W/O Stand
710*110*245MM
Screen Size
32"
Brightness
Defaulted (Typ): 250(±30) Max (Typ): 300(±30)
I/O Ports (Standard)
HDMI+DP+Audio Out
Net Weight
6.15 KG
Key Features
Key Feature
Key Feature
Next-Level Clarity Resolution
Next-Level Clarity Resolution
Refresh Rate
The refresh rate indicates how many times per second the monitor refreshes the displayed image A 180Hz refresh rate means the monitor can display up to 180 frames per second which can result in smoother motion and reduced motion blur, especially in fast-paced games